Blog

Gotowość na związek

O trudnych pytaniach i ważnych odpowiedziach.

Ostatnio pisaliśmy o stresie przed ślubem. Jednym z rodzajów tego napięcia jest syndrom uciekającej panny młodej wspomniany w poprzednim poście. Mimo, że świadomie przyjmujemy zaręczyny i idziemy dalej znaną narzeczonym ścieżką, czasami zapominamy, że ślub to nie tylko piękne stroje czy przyjęcie, ale głównie gotowość do zaangażowania się na całe życie. To właśnie przed tym aktem przysięgi na zawsze, na dobre i na złe niektórym może włączyć się tryb przysłowiowej ucieczki.

Czasami zmieniają się uczucia wobec drugiej osoby lub przez stres i brak komunikacji wydaje się, że są inne niż wcześniej. W innym przypadku narzeczony/a nagle zdaje sobie sprawę, że przyszło im pójść na zbyt wiele kompromisów z nadzieją, że po ślubie dokona się w partnerze zmiana na korzyść własnych wartości. Zdarza się, że wahania te przyjdą wcześniej jednak z racji presji otoczenia i nadchodzącej ceremonii lub strachu przed zranieniem drugiej osoby i nieumiejętnym komunikowaniem swoich uczuć zostają one zamiecione pod dywan i stanowią podkład dla przyszłego lęku. Aby uniknąć napadu stresu przed ślubem wynikającego z opisanej fobii tuż przed wielkim dniem, warto znaleźć dużo wcześniej czas na to by zadać sobie i swojej drugiej połówce parę ważnych pytań.

Podstawowym i jakże oczywistym jest pytanie o powód, dla którego bierzecie ślub. Kolejne równie ważne pytania powinny dotyczyć waszych wyobrażeń na temat wspólnego budowania poślubnej rzeczywistości. Jednym z jej podstawowych elementów jest kwestia potomstwa, wspólnych finansów czy miejsca, w którym wyobrażacie sobie zakładać rodzinę. Przed ceremonią przyjdzie wam także odpowiedzieć na pytania kapłana, które również zweryfikują waszą gotowość do zawarcia związku małżeńskiego. Jest to tak zwany protokół przedślubny, który obok nauk przedmałżeńskich jest niezbędnym elementem formalności, o które należy zadbać by móc przystąpić do ślubu kościelnego. Protokół ten podzielony jest na 5 części, a każdy z narzeczonych odpowiada na zawarte w nich pytania na osobności. Wszystkie opisane tutaj kwestie nie należą do łatwych, jednak gruntowne poznanie swoich oczekiwań i wartości pozwoli na czysty start we wspólnie planowaną przyszłość. Oprócz miłości zbudujecie też pewność, jaka jest niezbędna by być dla siebie nawzajem swoistym oparciem na całe życie.