Blog

Praca nad związkiem

Czy istnieje recepta na udane małżeństwo? A jeśli tak, to jakie składniki trzeba wymieszać, żeby uzyskać długotrwały, dobrze prosperujący związek? Takie pytania często nurtują zakochanych. Zwłaszcza narzeczeni, z różnie długim, przebytym już stażem w związku, stojący na drodze do ołtarza zastanawiają się jak będzie wyglądał ich związek po ślubie. Czy będzie dobrze funkcjonował i kwitł? 

Wydaje się, że z czasem miłość romantyczna przeradza się w formę życiowego towarzyszenia, a większość emocji typowych dla zauroczonych sobą, zwłaszcza na początku, zakochanych przemija. Nie sprzyja także trud życia codziennego, gdy coraz bardziej zajęci obowiązkami małżonkowie czasem nawet nieświadomie skracają czas spędzony tylko i wyłącznie z drugą połówką, a zadowolenie w związku powoli blednie. Naukowcy udowodnili jednak, że z odpowiednim zaangażowaniem miłość romantyczna nie tylko nie mija, ale może kwitnąć przez długie lata. Co więcej ten rodzaj miłości daje dużo satysfakcji partnerom, co w efekcie prowadzi do zwiększenia poziomu szczęścia i poczucia własnej wartości. Naukowcy stwierdzili, że miłość przyjacielska pojawiająca się z upływającym czasem między małżonkami może okazać się niepotrzebnym kompromisem, a pary powinny pragnąć miłości romantycznej i dążyć do niej lub jeśli trzeba to do niej powrócić. Taki satysfakcjonujący i spełniający rodzaj miłości jest osiągalny jednak wszystko co ma wysoką wartość w życiu wymaga energii i poświęcenia. Oznacza to, że kluczem jest po prostu ciężka praca nad związkiem. Jednym z elementów takiego wysiłku, który pojawia się w badaniach jest bycie dla drugiej osoby, to znaczy gotowość na poświęcenie swojego czasu i uwagi, okazanie wsparcia partnerowi. Daje to poczucie bezpieczeństwa i tym samym podbudowuje poczucie własnej wartości w drugiej osobie. To z kolei wywołuje szczęście i inicjuje romantyczne odczucia wobec partnera. Można mówić o pozytywnym błędnym kole, które funkcjonuje jeżeli nieustannie jesteśmy w stanie podjąć wysiłek aby miłość romantyczna trwała i aby się z niej wspólnie cieszyć. Kolejnym ważnym aspektem wydają się być wspólne potrzeby emocjonalne, a także umiejętne ich komunikowanie. Jasne i spokojne przekazy mogą zapobiec niepotrzebnym konfliktom. Pod lupę warto wziąć także słowo „dziękuję”. Choć wydaje się prostym elementem życia codziennego może zdziałać w związku wiele dobrego. Wiele osób zapomina werbalnie wyrazić wdzięczność i przyjmuje za pewnik to, że ta druga osoba czuje się doceniona w związku. Warto jednak częściej używać tego słowa, gdyż dzięki niemu, w prosty sposób zapewniamy wzrost poczucia wartości, bezpieczeństwa i wsparcia u drugiej połówki. To tylko parę teorii elementów udanego związku, jednak wydają się być przystępną narracją w tak obszernym temacie. 

Praca nad związkiem to proces ciągły, o różnej dynamice i z wieloma etapami ewolucji. Nie wystarczy tylko połączyć składniki, należy je także umiejętnie, z dużą dozą zaangażowania nieustannie mieszać. Jeśli jednak oboje partnerów decyduje się na aktywne uczestniczenie w tym procesie, miłość romantyczna, a co za tym idzie zadowolenie w związku będzie się utrzymywać, a nawet wzrastać, i dzięki temu każde z małżonków na tym skorzysta i będzie chciało wciąż dokładać starań o tak dobrze prosperujący mechanizm.